Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства
Державне підприємство
"Калуське лісове господарство"
Головна
Прес-служба >>
Доступ до публічної інформації >>
Історія лісгоспу
Структура управління
Інформація для громадськості
Напрямки діяльності >>
Продукція >>
Законодавство
Лісова сертифікація
Принцип 1
Принцип 2
Принцип 3
Принцип 4
Принцип 5
Принцип 6
Принцип 7
Принцип 8
Фотовернісаж
Контакти
Корисно знати
Профспілка


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ


Державне агентство лісових ресурсів України



Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства



Український лісовод





Калуська районна державна адміністрація


Принцип 9

Будь-який ліс має певну екологічну та соціальну цінність. Така цінність може полягати в наявності рідкісних видів, угруповань та біотопів, місць рекреації, або природних ресурсів, які використовуються місцевим населенням, лісова територія, що потребує відповідного господарювання з метою підтримання або посилення виявлених особливих цінностей тощо. Там, де визнано, що така цінність має особливе значення або є критично важливою, ліс можна визнати особливо цінними для збереження(ОЦЗ) — дев’ятий принцип ведення лісового господарства. Ведення лісового господарства в таких лісах має сприяти підтримці або поліпшенню відповідних характеристик цих лісів. Виявлення таких територій є найважливішим першим кроком у розробці для них відповідного режиму господарювання, який планується з особливою обережністю, враховуючи всі можливі наслідки.

Працівниками філії разом з експертами здійснено оцінку особливих цінностей для збереження на території всіх лісництв підприємства шляхом попереднього їх виділення та ідентифікації ділянок при натурному обстеженні. Здійснено опис кожної категорії ОЦЗ та її значення, наведено загальну характеристику лісів та їх важливість.
Всі ділянки ОЦЗ нанесено на карти лісових насаджень лісництв.  Працівники лісового господарства повинні зберігати властивості таких лісів, виявляти нові ділянки, а також регулярно провадити моніторинг їхнього стану. Результати виділення ділянок ОЦЗ з їх характеристиками представлені  зацікавленим сторонам.

В філії «Калуське лісове господарство» виділено наступні категорії:

ОЦЗ 1. Видове різноманіття. Концентрації біологічного різноманіття, включно з ендемічними, рідкісними видами і видами, що перебувають під загрозою, або зникають, які є істотними на світовому, регіональному або національному рівнях.

ОЦЗ 4. Критичні послуги екосистем. Основні послуги екосистем у критичних ситуаціях, включно із захистом водозборів і запобіганням ерозії вразливих ґрунтів і схилів.


ОЦЗ 5.Потреби громади. Ділянки та ресурси, визначальні для задоволення основних потреб місцевих громад або тубільних народів (наприклад, у засобах для існування, лікування, харчування, забезпечення водою), визначені шляхом залучення цих громад або тубільних народів.

ОЦЗ 6. Культурні цінності. Ділянки, ресурси, оселища та ландшафти світового або національного культурного, археологічного або історичного значення та/або критичної культурної, екологічної, економічної чи релігійної/священної важливості для традиційних культур місцевих громад або тубільних народів, визначені шляхом залучення цих місцевих громад або тубільних народів.

Особлива цінність лісів може зростати або ж зменшуватися з часом відповідно до змін землекористування, господарської діяльності тощо. Для того, щоб визначити, чи становлять ліси особливу цінність, яка має зберігатися, проводиться щорічний відповідний моніторинг.

Моніторинг високоцінних для збереження лісів проводиться на підприємстві щорічно спеціалістами підприємства за участю всіх зацікавлених сторін на основі польової інспекції, аналізу технологічних карт на виконання робіт, актів виконаних робіт та актів огляду місць проведення заготівлі деревини. В ході моніторингу проводиться кількісна оцінка встановлених ОЦЗ та їх порівняння з минулорічними показниками, а також оцінюється ефективність заходів із збереження або поліпшення ознак таких лісів.

Треба особливо наголосити, що визнання лісу (або його частини) ОЦЗ зовсім не означає автоматичного припинення господарських заходів. Проте, це означає, що господарська діяльність має плануватися і виконуватися таким чином, щоб гарантувати збереження цих цінностей. Доцільність проведення будь-яких господарських заходів, їх обсяги, черговість і повторюваність визначені філією «Калуське лісове господарство» на основі матеріалів базового та безперервного лісовпорядкування, наукових рекомендацій, результатів моніторингу тощо. Основними господарськими заходами, що можуть здійснюватися в ОЦЗ є: заходи щодо запобігання антропогенним змінам лісових екосистем (зокрема, відновлення гідрологічного режиму, збереження та відновлення рослинних угруповань, видів рослин і тварин, які зникають тощо); рубки догляду; вибіркові санітарні рубки; ліквідація захаращеності як окремий захід; протипожежні заходи; сприяння природному поновленню; створення часткових і піднаметових культур тощо.

Державне підприємство "Калуське лісове господарство"
с. Вістова, Калуський район, вул, Мислівська 1
тел.: (03472) 93-3-81
e-mail: kalush@ifforestry.gov.ua
Розробка та підтримка