Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства
Державне підприємство
"Калуське лісове господарство"
Головна
Прес-служба >>
Доступ до публічної інформації >>
Історія лісгоспу
Структура управління
Інформація для громадськості
Напрямки діяльності >>
Продукція >>
Законодавство
Лісова сертифікація
Фотовернісаж
Контакти
Корисно знати
Профспілка


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ


Державне агентство лісових ресурсів України



Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства



Український лісовод





Калуська районна державна адміністрація


Історія лісгоспу

 

 Книги_n1.jpg

   Про початки лісівничої справи на Калущині відомо ще з середини  XVI  століття. Документи тих часів, що зібрані у першому томі «Джерела до вивчення  історії України -Руси», свідчать, що «селяни  Калуської волости зобов’язані були ходити на лови», тобто полювання, а скарги до суду часів визвольної війни під проводом  Б. Хмельницького зберегли і згадку про старостинського лісничого Данила Маковського.

  Був у Калуші і королівський мисливський замок, у якому перебував, приїхавши на Калущину на полювання,  польський король Ян Собеський.

Замок.jpg

  Але по-справжньому зайнятися лісорозробкою та відновленням вирубок вдалося лише наприкінці ХІХ століття. Саме на ті роки (1880) припадають початки роботи парового тартака у с. Завої, який на той час мав три пилорами, циркулярку, потужність яких була 40 кінських сил. На цьому маленькому підприємстві розпилювали деревину на дошки, бруси. Продавали їх як у Галичині, так і відправляли до  Прусії та Росії.

  А відновленням лісових посадок, доглядом за ними, охороною угідь опікувалась у той час повітова управа лісів, яка мала у своєму підпорядкуванні  кілька лісництв. Стояла ця управа на сторожі зелених угідь на Калущині і в 20-30-х роках минулого століття. Місцеві лісівники створювали розсадники, садили ліс, доглядали за ним. До складу нових посадок вводили дуб, модрину. Була за польських часів на Калущині й переробка деревини. Тут діяло два тартаки, де працювало 45 чоловік. Окрім латів, дощок та брусів Калуські майстри виготовляли ще й тарні дощечки.

  Після закінчення Другої світової війни на базі цих тартаків виник ліспромгосп. За відомостями тих часів він мав три пилорами, бригаду заготівельників, лісництво. Крім того, сотні тисяч кубометрів забирали з угідь і відправляли на відбудову міст,шахт та заводів бригади різних союзних міністерств та відомств. У цей час працівниками лісгоспу проводилася величезна робота по відводу лісосічного фонду і по контролю за дотриманням правил рубок лісу і недостатньо велася робота по відновленню, залишилися великі площі не залісненими.  Лісівники заледве встигали заліснювати 75 % вирубок. Скоротити ці строки між вирубками та залісненням площ до одного року вдалося лише на початку 70-х років, коли лісгосп було об’єднано з рожнятівським ліспромгоспом та деревообробним комбінатом  у єдиний Рожнятівський (пізніше перейменований на Брошнівський) лісокомбінат, а лісівничу справу покладено на професійну основу. Зокрема, в усіх лісництвах взялися закладати нові посадки за генетико-селекційним принципом. Виділено та взято під охорону генетичні резервати, закладено мережу насінницьких ділянок та плантацій, прокладено десятки кілометрів доріг. Лісництва Калущини були базовими в лісокомбінаті, де вперше застосовували меліорацію угідь, нові технології догляду за молодняками, рубок деревини тощо. Загалом же, за три з половиною десятиліття посадки оновили тут новими видами дерев майже на третину.

               Закладка  розсадника 

Догляд за молодими насадженнями.JPG

Догляд  за молодими насадженнями

  Перше лісовпорядкування лісів, які входили до їх передачі до складу Брошнівського держлісгоспу проводилось в 1925 – 1930 роках. Лісовпорядкування  було проведено тільки на території великих масивів приватних лісів, проте матеріалів цього лісовпорядкування не залишилось. Перше радянське лісовпорядкування після заснування лісгоспу було проведено в 1951 році згідно вимог лісовпорядної інструкції 1945 року. Наступні лісовпорядні роботи проводились в 1951, 1958, 1969, 1978, 1988 роках. В архівах частково збереглися наступні матеріали цих робіт: планшети, плани лісонасаджень, таксаційні описи.

  Калуський  лісгосп  був організований в 1939 році. Директором на той час був  Лунянков О., секретарем Сімкова Л.С. Після Другої світової війни  Лунянков О. працював начальником Львівського обласного управління лісового господарства.  До складу лісгоспу входило 4 лісництва: Копанецьке  (с. Вістова), Болохівське, Грабівське (с.Красне), Дубенське. Першим лісничим Копанецького лісництва  був Дзундза Михайло Васильович. В 1955 році лісничим став Мельник Василь Антонович.

Кабінет лісничого Копанецького лісництва: зліва лісничий  Дзундза Михайло Васильович та технік  Івасів П.О

Контора лісницва с. Вістова 1960 р.

  В 1958 році за матеріалами лісовпорядкування Копанецьке лісництво перейменовано на Вістівське лісництво.

 Колектив Вістівського л-ва 58-59 р. .JPG

Колектив Вістівського лісництва 1958 р.

Зліва направо: робочі Медвідський, Андрусів В., лісничий Мельник В.А., лісник Дмитришин Г., Поповчак Я.В., бухгалтер Костів В.Ф., лісник Штогрин А.П., Коцан О.М., Павлюк М.М., внизу лісники  Семчук Ю.Г.  і  Цапар М.І.

  В 1958 році Калуський лісгосп було об’єднаного з Брошнівським девятим деревообробним комбінатом і створено Брошнівський лісокомбінат. Контора лісництва була перебазована в м. Калуш. В 1962 році  лісгосп перейменовано на Калуське лісництво, яке в 1963 році  перебазувалось  в смт. Войнилів.

 

Колектив  Калуського лісництва

1-й ряд зліва на право: лісник Данилів Д.І., технік-лісовод Барна І.А., лісничий Мельник В.А., лісник Павлюк М.Д., Шумський В.Й.                                                         2-й ряд: лісники Штогрин А.П., Секердей П.І.,Тимків М.В.,Федорів Я.В., Поповчак Я.В.                                                                                                                                       3-й ряд: лісник Кравчук М.В., майстер лісових культур Мельник Н.І., лісник Турій І.Ф.                                                                                                                                                                                                                          Жовтень  1965 року

  7 липня  1967 року Калуське лісництво розділено на два лісництва: Калуське і Войнилівське.

  Лісничим Войнилівського лісництва став Мельник Василь Антонович, лісничим Калуського лісництва став Степанюк Віталій Остапійович, який в 1968 році розпочав будівництво нової контори.

 Нова контора.JPG
  Нова контора Калуського лісництва

  З квітня 1978 року по серпень 1982 року лісничим Калуського лісництва був Гриник Г.О., з серпня 1982 р. по листопад 1987 р. – Слободян О.О., з листопада 1987 року  по травень 1988 р. – Стефанишин  М.П., з травня 1988 по липень 1995 р. Ремез С.І.

 Гриник Г.О..JPG

Гриник  Г.О.

Стефанишин М.П.

 

Відвод лісосіки майстер лісу Якимів Б.В., л-к Рибатчин С.В., Федорів Я.І.JPGБригада лісорубів.JPG

Технік- лісівник  Якимів Б.В., лісники Рибатчин С.В. і  Федорів Я.І.  на відводі лісосіки 

Лісозаготівельна бригада Калуського лісництва  1-й ряд: лісоруб Бедрій Й., тракторист Дзудзило М., вальщик лісу Кушнерик М.,технік-лісівник Дмитрів Я.Р.

   В окреме підприємство лісництва Калущини обєдналися після реорганізації «Прикарпатлісу». Тоді, у 1995 році від колишнього Брошнівського лісокомбінату було відділено Калуське, Болохівське, Брошнівське та Войнилівське лісництва, а ще два – Підмихайлівське та Довго-Войнилівське створені на базі колишнього міжколгоспного лісництва, яке було передане держлісгоспу в 1996 році.

 

Керівництво та  лісничі  Калуського держлісгоспу 1996 рік
Зліва направо 1-й ряд: начальник відділу лісового господарства Островський А.Й.,
директор Слободян О.О., головний лісничий Фрик О.Б.
2-й ряд: лісничий Брошнівського лісництва Марій З.В., лісничий Довго-Войнилівського
лісництва Томащук М.В., інженер лісових культур Островська Р.С.,
лісничий Войнилівського лісництва Павлишин В.С., лісничий Болохівського лісництва Пона Д.С.,
ліснича Калуського лісництва Дзундза М.В., лісничий Підмихайлівського лісництва Мазур І.В.

  Під  час  лісовпорядкування  1996 року, яке проводила 1-ша Українська експедиція Українського державного виробничого лісовпорядного підприємства “Укрдержліспроект” квартальна мережа, в основному, збереглася. Проте, частина території державного підприємства через приймання площ лісів агроформувань і передачі масивів від міжгосподарського лісгоспу, була перенумерована. В зв’язку з цим межі лісництв також зазнали ряд змін і уточнень.

  Починаючи з 1997 року на всій території лісгоспу проводились роботи з безперервного лісовпорядкування, під час якого на основі щорічних натурних таксаційних робіт на площах охоплених господарською діяльністю, на прийнятих землях, на лісових ділянках, що зазнали впливу стихійного лиха, вносились відповідні поточні зміни в повидільну таксаційну і картографічну бази даних, які підтримувались в актуальному стані. За результатами безперервного лісовпорядкування надавались комплекти обліково-звітної документації. Проводився аналіз виконання проекту організації та розвитку лісового господарства, а його результати доводилися на всі рівні господарського управління.

  З 2008 року безперервне лісовпорядкування перейшло на нову організацію робіт з передаванням функцій польового збору інформації лісогосподарському підприємству.

  Лісовпорядкування 2009 року проведено за І розрядом у відповідності з вимогами чинної лісовпорядної інструкції, рішеннями першої лісовпорядної наради і технічної наради за підсумками польових робіт. Лісовпорядкування проведено за методом класів віку, який полягає в утворенні госпчастин, господарств, господарських секцій, які складаються з сукупності однорідних за складом і продуктивністю деревостанів, об’єднаних одним віком і способом рубки лісу. Первинною обліковою одиницею є таксаційний виділ, а первинною розрахунковою одиницею – господарська секція.

  На виконання наказу Державного комітету лісового господарства України від 03 квітня 2006 року №83 та у зв’язку з необхідністю приведення у відповідність Статуту та найменування підприємства до Господарського кодексу України і наказу Державного комітету з питань регуляторної політики та держпідприємництва України від 29 червня 2004 року №792/9391 “ Про затвердження вимог щодо написання найменування юридичної особи або їх підрозділу”  Калуський лісгосп перейменовано у державне підприємство “ Калуське лісове господарство ”.

  Нині лісівники господарства доглядають за зеленими угіддями на площі 20999 га. У переважній більшості це ліси І групи, що здійснюють водоохоронні, санітарно-гігієнічні та оздоровчі функції. 

Починаючи з 1995 року, директорами ДП «Калуський лісгосп»  були:

Слободян Олексій Олексійович  – з липня  1995 р. по січень 2001 р.

Фрик Олексій Богданович – з січня 2001 р. по серпень 2003 р.

Павлишин Володимир Степанович  – з  вересня 2003 р. по березень 2016 р.

Демус Василь Михайлович - з жовтня 2016 р. по жовтень 2021 р.

Кільчицький Михайло Петрович - з 6 жовтня 2021 р. по серпень 2022 р.

Паленичак Роман Іванович - з 4 серпня 2022 р. по грудень 2022 р.

Головні  лісничі:

Фрик Олексій Богданович – з липня  1995 р. по січень 2001 р.

Слободян Олексій Олексійович  – з вересня 2001 р. по вересень 2003 р.

Демус  Василь Михайлович  – з  жовтня 2003 р. по жовтень 2016 р.

Павлишин Володимир Степанович - з жовтня 2016 р. по 17 січня 2021 р.

Демус Василь Михайлович - з лютого 2022 р. по грудень 2022 р.

Державне підприємство "Калуське лісове господарство"
с. Вістова, Калуський район, вул, Мислівська 1
тел.: (03472) 93-3-81
e-mail: kalush@ifforestry.gov.ua
Розробка та підтримка