Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства
Державне підприємство
"Калуське лісове господарство"
Головна
Прес-служба >>
Доступ до публічної інформації >>
Історія лісгоспу
Структура управління
Інформація для громадськості
Напрямки діяльності >>
Продукція >>
Законодавство
Лісова сертифікація
Фотовернісаж
Контакти
Корисно знати
Профспілка


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ


Державне агентство лісових ресурсів України



Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства



Український лісовод





Калуська районна державна адміністрація


Корисно знати

 

"Як вижити в лісі"

Щороку влітку любителі грибів, ягід, полювання, риболовлі вибираються в ліс.  Хтось заради задоволення, хтось заготовляє продукти на зиму, але більшість людей, не замислюється над тим, що вони можуть заблукати. У когось з собою навігатор, хтось просто добре знає ліс. Але, що якщо протягом вже декількох годин Ви як і раніше блукаєте? Про те, як вижити в лісі взимку і влітку, і буде наша стаття.

Отже, перше, що варто зробити, це заспокоїтися.  Швидше за все, Вам доведеться ночувати під відкритим небом. Про що ж Вам слід подбати?

Стоянка

Виживання в лісі    Насамперед Вам необхідно знайти місце вашого нічлігу. Воно повинно бути сухим, не дивлячись на те, що це буде зробити дуже важко. Мох, листя дуже добре вбирають воду, тому, будьте впевнені, земля майже всюди буде волога, навіть якщо дощ пройшов кілька днів тому, ранкова роса так же осідає в грунті. Коли Ви знайшли підходяще місце, можна приступити до будівництва. У теплу пору року підійде навіс або курінь. Навіс робиться просто: необхідно застромити 2 півтораметрових кола, з розгалуженнями на кінці і вбити їх у землю, на відстані близько 2х метрів (довжина спального місця). Зверху в розгалуження вставляється товста палиця, і вже на неї укладаються жердини, з підвітряного боку. 

Чим більше, тим краще, але можна обмежитися 4-5 жердинами. Жердини зміцнюються до палиці м’якими гілками або мотузкою. На них укладаються гілки з густим листям, лапник, кора дерев за типом черепиці, починаючи знизу вгору, щоб кожний наступний ряд перекривав попередній. Так само можна зробити двосхилий курінь, додавши з другої сторони ще один скат і закривши один з входів лапником. Щоб вода не заливалася в курінь, навколо обкопати невеликий рів для відводу води.

Вогонь

Видобуток, розведення вогню різними способами в екстремальних умовах та аварійних ситуаціях   Звичайно, алкоголь та інші традиційні методи це хороший спосіб для зігрівання, але тільки не в лісі, в якому незрозуміло скільки Ви ще будете залишатися. Тому, вам треба навчитися розводити багаття, практично всіма доступними методами. Вогонь необхідний для зігрівання, подачі сигналу рятувальникам, просушування одягу, приготування їжі, кип’ятіння води. Якщо Ви вмієте розводити вогонь, то ваші шанси на виживання значно збільшаться, а якщо ні — бережіть сірники, запальничку, горючі суміші як можна довше. Краще не дати багаттю потухнути, ніж його знову доведеться розпалювати. Заздалегідь підготуйте інші гілки, деревину, щоб не втратити вогонь. Стружка, гниль висохлого дерева, смола ялинових шишок значно полегшить вам роботу. 

Захистіть вогонь від вітру, обклавши його камінням. Сухе паливо в мокру погоду  Ви виявите під поваленими  деревами.

Як розвести вогонь без сірників

Перш за все, необхідно заготовити сухі займисті матеріали, захистити їх від вітру і вологи. Відповідними можуть бути шматки одягу, мотузки, папір, стружки, тирса, пір’я птахів, шерсть тварин, тваринний жир, а так само відразу запастися ними на майбутнє і прибрати все у водонепроникний пакет.

  • Лінза і Сонце. Окуляри, лупа, об’єктив фотоапарата, лінза від телескопа або бінокля, кілька дзеркал — все це може бути використано для фокусування сонячного світла на легкозаймистих матеріалах.
  • Кресало і кремінь. Як правило, найпростіше взяти твердий шматок каменю і якусь сталеву пластинку. Виберіть потрібну силу, кут, щоб іскри летіли на трут. Якщо не виходить, спробуйте поміняти камінь.
  • Порох. Дуже може бути, що у вас залишилися патрони після полювання. Необхідно укласти порох і труть так, щоб після загоряння пороху, відразу ж загорівся і труть. Так само візьміть 2 каменя і насипте порох на них, а потім вдарте один про одного. Від іскор загориться порох і як наслідок труть.
  • Тертям. Отримання вогню тертям деревини дуже трудомістке, тому використовуйте цей метод, якщо інших не залишилося. Щоб спростити завдання, можна зробити лук з мотузки або шнурка, і з його допомогою прокручувати древко, вставлене в отвір.

Щоб приготувати їжу, мало одного вогню, необхідно пристосувати місце, куди можна поставити казанок для їжі: канавка, підставка з колод. Вогонь не повинен бути більшим. Набагато важливіше рівномірність горіння і економія тепла. Як казанок можна використовувати велику консервну банку, металевий футляр з під чого небудь. Для випічки розводьте вогонь у невеликій ямці.

Де дістати воду

Людині для нормального існування потрібно 1,5-2,5 літрів води в день. Але не скрізь є природні джерела питної води (озера, ставки, річки). Природні джерела води можна розділити на групи: грунтові води (джерела), відкриті джерела (озера, річки), рослини, накопичують воду, атмосферні опади (роса, дощ, лід, сніг).

  • Дощ. Викопайте ямку, викладіть листям, щоб вода не вбиралася в землю.
  • Роса. Обмотайте тканиною дерево. Роса, що стікає по стовбуру, буде затримуватися в тканині або ж стікати в посудину, поставлену внизу. Також роса збиратиметься на великих листках.
  • Струмки, джерела, гірські річки. Цю воду можна пити сирою, але якщо вода застоюється, то її  слід прокип’ятити.

Намагайтеся запасатися водою заздалегідь. Знижуйте фізичні навантаження і ховайтеся від сонця, щоб знизити потовиділення.

Вихід з лісу - орієнтування в лісі

Для початку варто зупинитися і не робити подальших дій. Сісти на пеньок і подумати про орієнтири (ж/д дорога, озеро, річка), які ви б могли помітити до цього. Згадати напрямок руху, наприклад щодо сонця або місяця. Далі, варто прислухатися, тому що шум трактора може бути чутний за 3 кілометри, ж/д дороги - за 10 км, а гавкіт собаки - за 2-3 км.

Якщо все даремно, то просто йдіть по струмку до річки, а річка вас повинна вивести до людей. Якщо є велике дерево і є бажання на нього забратися, то подивіться, що навколо. Також варто звернути увагу на дорогу, якщо ви бачите що є стежка, то сміливо йдіть по ній. Головне потрібно визначити в який бік потрібно рухатися. Якщо Ви раз у раз натикаєтеся на гілки, то швидше за все це звірина стежка. Якщо є розвилка на дорозі, то краще йти тією, яка більш протоптана.

Тепер про орієнтуванні. Існує кілька способів зорієнтуватися в лісі, від яких буде залежати Ваше виживання:

1. Рослинність (дерева, мох).
       У зростаючих на відкритому просторі дерев гілки довші і густіші, а на зрізах пнях річні кільця ширші з південного боку.
       З північного боку кора на деревах темніше і грубша, стовбури беріз мають більше плям, стовбури беріз і сосен зазвичай чорніють після дощу, а смоли на них виділяється менше. З північного боку стовбури дерев, камені, виступи скель густо покриті мохом і лишайниками.
        Всі ці ознаки бувають чітко виражені у дерева, що окремо стоїть на галявині або узліссі

2. Комахи.
      Мурашник біля стовбура, пня або каменю знаходяться з південної сторони. Бджоли часто будують свої гнізда теж з півдня.

3. По сонцю і годинах.
        Для цього необхідно годинник поставити в горизонтальне положення і направити годинникову стрілку на сонце. Кут, утворений на годиннику між годинниковою стрілкою і цифрою 1 циферблата за зимовим часом (цифрою 2 – за літнім часом), необхідно розділити навпіл. Отримана лінія буде вказувати напрям на південь.

4. За тінню.

 Встроміть на рівну поверхню патика висотою 1,5-2м. Покладіть на кінець тіні камінець. За 20 хвілин покладіть другий. Утворена камінцями лінія покаже вам напрямок захід- схід.

5. За зірками.
        Пряма лінія, проведена подумки через дві крайні зірки ковша Великої Ведмедиці на відстань п'яти відрізків, які дорівнюють відрізку між цими двома зірками, вкаже на яскраву Полярну зірку, яка завжди в нашій півкулі знаходиться на півночі.

         Щоб витримувати намічений напрямок, потрібно вибирати добре помітний орієнтир і, дійшовши до нього, знову звірити напрямок руху, щоб не відхилитися від наміченого маршруту руху. Це особливо важливо, якщо шлях проходить через завали або густий чагарник, які змушують відхилитися від прямого напрямку. Спроба йти напролом завжди чревата втратою сил і великою ймовірністю отримання травм.

Варто запам'ятати, що багато "блукаючі" ходять кругами, тому що людина так влаштована, що часто права нога робить крок ширше лівої і відповідно з часом виходить коло, тому варто робити зарубки і створювати орієнтири.

Тепер поговоримо про тварин

Зустріти в лісі тварин можна, проте з більшою часткою ймовірності вони про Вас дізнаються раніше і просто підуть. Єдине, вони можуть напасти на Вас якщо:

  • вони поранені;
  • перелякані вашою появою;
  • захищають своїх дитинчат.

У цій ситуації варто втекти або спробувати злякати тварину вогнем. Можна постукати палицею об дерево. У будь-якій ситуації, звичайно ж, варто уникати прямого контакту з тваринами, тому що вони можуть бути заражені.


"Перша допомога при укусах комах, профілактика та способи лікування  "

Почався період виїзду на природу, шашлики, намети, гриби, ягідки та інші принади природного життя. Так само зараз активізувалися і  комарі, мошка, бджоли, оси, джмелі, гедзі. Близько 1000 осіб  щорічно гинуть від укусів комах  у слизову оболонку рота і губ. Дуже корисно знати, як розпізнати укус, надати першу допомогу собі або дитині  і як уникнути цих неприємностей.

Комарі
Живуть майже скрізь, особливо там, де сирість і вода. Найбільш активні вночі і перед дощем. 
Укус. Білий сверблячий пухир з червоністю навколо. Майже не небезпечний. Існують малярійні комарі,  які  від звичайного такого комара відрізнити важко. До речі, комарі переносять не тільки малярію, а й деякі вірусні інфекції. Що робити? Сверблячку від укусів добре знімає примочка з розчину соди (1 чайна ложка на склянку води). Щоб уникнути укусу обробіть всі відкриті місця тіла репелентом (речовиною, що відлякує комарів) вони продаються в будь-якому господарському магазині.

Мошка
Личинки цих комах розвиваються біля швидких річок. Кусають тільки в жаркі сонячні дні. У похмуру погоду і сутінки вони неактивні. Часто момент укусу ми не відчуваємо. Мошка одночасно вводить слину-заморозку. У ранку потрапляють антикоагулянти для розрідження крові, гістаміни і ферменти. Через кілька хвилин з'являється печіння, найсильніший свербіж і великий червоний набряк (іноді з долоню). Чим небезпечно? Слина мошок отруйна. Набряк спадає через кілька днів, а от нестерпний свербіж може турбувати кілька тижнів. Діти зазвичай розчісують місця укусу в кров до появи виразок. Множинні укуси призводять до підвищення температури і ознак загального отруєння. Що робити? Якомога швидше протріть шкіру нашатирним спиртом, а потім прикладіть лід. Всередину можна прийняти антигістамінний засіб (діазолін, супрастин). Мошок приваблює світлий одяг і запах поту. Щоб уникнути укусу необхідно обробити шкіру репелентом.

Гедзь 
У теплі сонячні дні нам дошкуляють великі бичачі гедзі, а в похмурі невеликі темнокрилі гедзі-дождовики. У місті вони не водяться, улюблені місця поблизу водойм.  У момент укусу гедзя відчувається різке печіння. Навколо ранки з'являється білий пухир з почервонінням, який свербить. Укус гедзя небезпечний інфекцією, яку вони можуть підчепити сівши, наприклад, на "продукти життєдіяльності" тварин.  Місце укусу можна помазати йодом або спиртом, прикласти лід. Сверблячка заспокоїть розчин соди. Гедзів приваблює темний одяг і запах поту. Щоб уникнути укусу необхідно обробити шкіру репелентом.

Бджола 

Вона літаює все літо протягом світлового дня на галявинах, луках, в саду. При укусі відчувається різкий біль і печіння. Яд комахи викликає сильне набрякання в зоні укусу. Хворе місце червоніє і стає гарячим. Укус бджоли небезпечний алергічною реакцією. Укус в голову може загрожувати життю. Якщо відчуваєте задишку, запаморочення чи інше нездужання терміново викликайте невідкладну допомогу. Що робити: пінцетом видалити жало, промити ранку спиртом або йодом. Прийняти антигістамінний засіб, прикласти до місця укусу холодний компрес. Бджіл приваблює все солодке, букети квітів, духи з квітковим ароматом, одяг неонових кольорів. Щоб уникнути укусу не залишайте на столі солодощі, фрукти, не ходіть босоніж по  квітковій галявині.

Оса і шершень  

Оса і шершень можуть літати в будь-якому місці на відкритому повітрі. При укусі відчувається різкий біль і печіння, шкіра навколо ранки сильно опухає і стає гарячою. Так само, як і у випадку бджіл, укус небезпечний алергічною реакцією. А також інфекцією, яка може потрапити в ранку з жалом.  Що робити: протріть місце укусу спиртом або йодом, прикладіть компрес з льоду. Укус шершня радять натерти горілкою, а потім сіллю. Якщо відчуваєте нездужання викликайте швидку допомогу. Осу і шершня приваблює залишена на столі їжа, особливо солодощі, запах квіткового мила і парфюмерії.

Допомога при укусах

Самі по собі укуси не страшні, все залежить від індивідуальної алергічної реакції, віку людини або дитини. Ось кілька порад першої допомоги при укусі комах: 
- За допомогою пінцета або нігтів видаліть жало (якщо вкусила бджола, оси жало не залишають). Видаляйте акуратно, намагаючись не роздавити прикріплений до нього мішечок з отрутою. 
- Промийте місце укусу з милом.
- Накладіть лід або холодний компрес до місця укусу це допоможе зняти біль і свербіж.
- При збільшенні припухлості прийміть антигістамінний препарат. Антигістамінні засоби у вигляді таблеток і мазей обов'язково повинні бути у вашій  аптечці, такі як діазолін, супрастин, тавегіл, димедрол.
- Якщо немає сильного свербіжу, нудоти, рвоти, то набряк скоро пройде. Але рекомендується показатися лікарю. - З народних засобів можна порадити оцет і цукор-рафінад. Саме рафінований цукор, за словами одного педіатра, добре витягує отруту з будь-яких укусів комах. 
- Увага! Якщо після укусу  набрякає обличчя і набряк поширюється на щоки і губи, терміново звертайтеся до лікаря.

Як уникнути укусу? 

  • Будьте обережні в місцях скупчення комах.
  • Бджіл і ос приваблює аромат квітів, парфумів, солодкого і яскравий  одяг.
  • Ніколи не пийте з банок і пляшок, що стояли  відкритими, наливайте спочатку в склянку. Заглядайте всередину склянки. Обтирайте губи після поїдання солодощів.
  • Будьте уважні на ринках і близько лотків з фруктами. Слідкуйте за фруктами, які їсте.
  • Якщо поруч хтось дзижчить (бджоли - порівняно миролюбні, оси - агресивні), намагайтеся не розмахувати руками і не робити різких рухів.
  • Якщо оса сіла перепочити на ваш рукав, просто струсіть її,  і не думайте прихлопнути, інакше укус гарантований.
  • Там, де є бджоли, надягайте світлий, нейтральний одяг.

Народна допомога при укусах

Подорожник 
Приготувати кашку з свіжого листя подорожника великого (можна використовувати і сухе листя, але їх потрібно попередньо розмочити водою), накласти її на місце хворобливості і закріпити пов'язкою. Це сприяє зменшенню болю і набряку в тканинах, що оточують місце укусу. Замість кашки подорожника можна прикласти серветку, змочену його соком.

Цибуля ріпчаста 

Приготувати кашку з цибулі, накласти її на місця укусу бджіл, ос або інших комах і закріпити пов'язкою. Можна також віджати сік цибулі, просочити  ним  серветку і прикласти до місця  укусу.

Петрушка 
До місця укусу бджіл прикладати свіже листя петрушки. Вони зменшують біль і запальний набряк. Одночасно пити відвар з коріння петрушки. Для його приготування взяти 2 ст. ложки подрібнених коренів петрушки, залити в термосі 0,5 л крутого окропу, настояти 8-10 год, процідити і пити по 1/4 - 1/3 склянки 3 рази на день за півгодини до їжі. Це дозволяє зняти загальні алергічні реакції.

М'ята 
Віджати сік зі свіжої трави м'яти, змастити ним місця укусу бджілі, ос, комарів, мошкам і т. п. Сік м'яти має протизапальну, знеболювальну та протисудомну дію.

 

 

Державне підприємство "Калуське лісове господарство"
с. Вістова, Калуський район, вул, Мислівська 1
тел.: (03472) 93-3-81
e-mail: kalush@ifforestry.gov.ua
Розробка та підтримка