Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства
Державне підприємство
"Калуське лісове господарство"
Головна
Прес-служба >>
Доступ до публічної інформації >>
Історія лісгоспу
Структура управління
Інформація для громадськості
Напрямки діяльності >>
Рубки формування і оздоровлення лісів
Будівництво лісових доріг
Охорона та захист лісу
Лісокультурна діяльність
Охорона праці
Шкільні лісництва
Фінансово-економічні показники
Рекреація
Природно-заповідний фонд
Нотатки мисливця
Продукція >>
Законодавство
Лісова сертифікація
Фотовернісаж
Контакти
Корисно знати
Профспілка


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ


Державне агентство лісових ресурсів України



Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства



Український лісовод





Калуська районна державна адміністрація


Напрямки діяльності >>

 

Рубки головного користування є основною складовою одного з видів користування. Вони проводяться згідно Правил рубок головного користування в гірських лісах Карпат.

Рубки головного користування проводять у стиглих і перестійних насадженнях, і переслідують в основному дві мети: заміну старих насаджень на молоді, більш продуктивні і заготівлю деревини для задоволення потреб різних галузей господарства та населення.Залежно від конкретних умов застосовують вибіркові, поступові, суцільні та комбіновані системи рубок.

Суцільна рубка -рубка, при якій деревостани, які досягли віку рубки (стиглості), вирубуються в один прийом, після закінчення чого залишається безлісна площа - вирубка (іноді зі збереженим підростом). При проведенні суцільних рубок на лісосіці вирубуються всі дерева діаметром, із залишенням на вирубці насіннєвих та фаутних дерев цінних порід.

Поступова рубка - рубка головного користування, при якій деревостан вирубується за кілька прийомів протягом 1-2 класів віку. Такі рубки спрямовані на використання попереднього поновлення і сприяння природному поновленню в період між прийомами.

Вибіркова рубка рубка головного користування, при якій вирубується частина дерев певного віку, розміру, якості або стану.

Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 23.12.2010 № 591 річна розрахункова лісосіка ГК та ліміт використання лісосічного фонду по філії «Калуське лісове господарство” ДП "Ліси України" складає 35,86 тис.м3 деревини, а саме:

  1. Хвойне господарство– 5,18 тис.м3
  2. Твердолистяне господарство – 27,19 тис. м3
  3. М’яколистяне господарство –3,49 тис. м3

Протягом 2023 року заготовлено ліквідної деревини 18,86 тис. м3, що становить 53% від розрахункової лісосіки.

В нашому регіоні, де природне поновлення основних лісоутворюючихпорід проходить успішно, підприємство поступово переходить від суцільнолісосічної форми господарювання до вибіркової, яка є наближеною до природи лісу. Тому, з кожним роком по філії спостерігається тенденція до збільшення проведення рівномірно поступових рубок головного користування. Дані рубки проводять переважно в букових і ялицевих лісах. Перший захід поступових рубок дозволяє стимулювати приріст по діаметру дерев, що залишаються для подальшого росту та дає змогу прорости насінню та сформувати підріст за рахунок утворених вікон. При поступових рубках створюються сприятливі екологічні умови для природного поновлення лісу. Помічено, що природне поновлення бука, ялиці і ялини чутливе до температурних крайнощів (спеки і заморозків) на відкритому просторі, зокрема на суцільних зрубах. Оптимальні температурні умови для росту молодого покоління цих порід складаються під наметом материнського насадження.

Отже, екологічний ефект від поступових рубок важко переоцінити. Ліс росте і, що дуже важливо, природно відновлюється за рахунок корінних здорових деревостанів. Такий ліс в усіх аспектах набагато кращий за штучно насаджений.   

Державне підприємство "Калуське лісове господарство"
с. Вістова, Калуський район, вул, Мислівська 1
тел.: (03472) 93-3-81
e-mail: kalush@ifforestry.gov.ua
Розробка та підтримка